WINNERS AND NOMINEES
FOR THE 3rd ANNUAL GOLDEN TRAILER AWARDS


Best Comedy
Winner: The Royal Tenenbaums (Buena Vista Pictures) Walt Disney Pictures
Nominees:
Bridget Jones's Diary (Miramax/Universal Pictures) The Creative Partnership
Ghost World (MGM/United Artists) Alkemi Entertainment
Monsters Inc. (Buena Vista) Disney/Pixar
Ocean's 11 (Warner Brothers) Harley's House

Best Drama
Winner: Memento (Columbia TriStar/Newmarket Film Group) Global Doghouse, Inc.
Nominees:
Signs (Walt Disney/Buena Vista/Touchstone Pictures) Walt Disney Company
Ali (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment) Intralink Film Graphic Design
Black Hawk Down (Columbia Pictures/Columbia TriStar/Sony Pictures Entertainment) Trailer Park, Inc.
Mulholland Drive (Universal Pictures/Universal Focus/ABC) Alkemi Entertainment

Best Voice Over
Winner: Spider-Man (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment) Giaronomo Productions, Inc.
Nominees:
Amelie (Miramax Films) Picture Production Company
Scotland, PA (Lot 47 Films) Christy Wilson Editorial
Sexy Beast (20th Century Fox/Fox Searchlight Pictures) New Wave Entertainment
The Royal Tenenbaums (Buena Vista Pictures) Walt Disney Pictures

Best Animation/Family
Winner: Monsters Inc. (Buena Vista) CMP/West
Nominees:
E.T. The Extra-terrestrial (MCA/Universal) The Ant Farm
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Warner Brothers) The Ant Farm/Imaginary Forces
The Princess Diaries (Buena Vista/Walt Disney) Craig Murray Productions
Waking Life (20th Century Fox/Fox Searchlight Pictures) New Wave Entertainment

Best Foreign
Winner: Amelie (Miramax Films) Picture Production Company
Nominees:
Bridget Jones's Diary (Miramax/Universal Pictures) The Creative Partnership
Brotherhood of the Wolf (MCA/Universal) Picture Production Company
Long Time Dead (Universal Focus/Universal Pictures) Picture Production Company
No Man's Land (MGM/United Artists) Alkemi Entertainment

Best Trailer, No Movie
Winner: Wedding Album by Rumor Productions, Inc.
Nominees:
Bill and Eddie by Winston Davis and Associates
Soupernatural by Candlejump Productions, LLC
The Truth Laws by Starboj Pictures

Trashiest
Winner: Series 7 (USA Films/Good Machine Int.) Intralink Film Graphic Design
Nominees:
Fast Sofa (Studio Home Entertainment) Safe House Entertainment Marketing
Jay and Silent Bob Strike Back (Miramax/Dimension Films) Trailer Park
Sexual Predator by Winston Davis and Associates
The Hole (Pathe/Granada Films/United International Pictures) Picture Production Company

The Saul and Elaine Bass Award
Winner: Waking Life (20th Century Fox/Fox Searchlight Pictures) New Wave Entertainment
Nominees:
Artificial Intelligence (Warner Brothers) Intralink Film Graphic Design
Bandits (MGM/UIP) Picture Production Company
The Mummy Returns (MCA Universal Pictures/United International Pictures) Imaginary Forces
The One (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment) InSync Advertising

Best Horror/Thriller
Winner: Panic Room (Columbia TriStar/Sony Pictures Entertainment/Columbia Pictures) Giaronomo Productions Inc.
Nominees:
Signs (Walt Disney/Buena Vista/Touchstone Pictures) Walt Disney Company
Brotherhood of the Wolf (MCA/Universal) Picture Production Company
Jurassic Park III (MCA/Universal) Trailer Park
No Such Thing (MGM/United Artists) Alkemi Entertainment

Best Music
Winner: The Royal Tenenbaums (Buena Vista Pictures) Giaronomo Productions, Inc.
Nominees:
Exit Wounds (Warner Brothers) Giaronomo Productions, Inc.
Moulin Rouge (20th Century Fox) Movietone Film
Spider-Man (Columbia Pictures/Sony Pictures) Giaronomo Productions, Inc.
The Princess and the Warrior (Sony Pictures Classics/Rosebud) Alkemi Entertainment

Golden Fleece
Winner: The Business of Strangers (IFC Films) Global Doghouse, Inc.
Nominees:
13 Ghosts (Warner Brothers/Columbia TriStar) Giaronomo Productions, Inc.
Dancing at the Blue Iguana (Lions Gate Films) TriCoast Studios
Final Fantasy (Columbia Pictures/Sony Pictures/Columbia TriStar) Giaronomo Productions, Inc.
Long Time Dead (Universal Pictures/Universal Focus) Picture Production Company

Best Documentary
Winner: Go Tigers (IFC Films) Alkemi Entertainment
Nominees:
Legend of Marilyn Monroe by TriCoast Studios
Mau Mau Sex Sex (7th Planet Productions) 7th Planet Productions
Nobody Someday (UIP) The Creative Partnership

Best Independent Trailer
Winner: Series 7 (USA Films/Good Machine Int.) Intralink Film Graphic Design
Nominees:
Kandahar (Avatar Films/Wild Bunch) Alkemi Entertainment
NARC (Cutting Edge Entertainment) TriCoast Studios
Rabbit-Proof Fence (Miramax Films) TriCoast Studios
Eye of the Storm (The Asylum) The Asylum

Best Romance
Winner: Moulin Rouge (20th Century Fox) Movietone Film
Nominees:
Amelie (Miramax Films) Picture Production Company
Charlotte Gray (Warner Brothers/Film Four/Universal Pictures International) Picture Production Company
Innocence (Cinemavaut.com/IDP Distribution/Strand Releasing) Film Rite Entertainment Group, Inc.
The Princess and the Warrior (Sony Pictures Classics/Rosebud) Alkemi Entertainment

Most Original
Winner: Memento (Columbia TriStar/Newmarket Film Group) Global Doghouse, Inc.
Nominees:
L.I.E. (Lot 47 Films) Christy Wilson Editorial
Mulholland Drive (Universal Pictures/Universal Focus/ABC) Alkemi Entertainment
The Royal Tenenbaums (Buena Vista Pictures) Giaronomo Productions, Inc.
Waking Life (20th Century Fox/Fox Searchlight Pictures) New Wave Entertainment

Best Action
Winner: A Knights Tale (20th Century Fox/Columbia TriStar/Sony Pictures) Giaronomo Productions, Inc.
Nominees:
Driven (Warner Brothers) Hammer Films
Pearl Harbor (Buena Vista Pictures) Walt Disney Company
Spider-Man (Columbia Pictures/Sony Pictures) Aspect Ratio
The Fast and the Furious (MCA/Universal) CMP/West

Best of Show
Winner: The Royal Tenenbaums (Buena Vista Pictures) Walt Disney Pictures
Nominees:
Spider-Man (Columbia Pictures/Sony Pictures) Giaronomo Productions, Inc.
Memento (Columbia TriStar/Newmarket Film Group) Global Doghouse, Inc.
Moulin Rouge (20th Century Fox) Movietone Film
Spider-Man (Columbia Pictures/Sony Pictures) Aspect Ratio
Lounge Lizard
© 2014 Golden Trailers Award. All rights reserved